48.Uluslararası Bilimsel Kongresi

Türk Periodontoloji Derneği olarak, 48. Uluslararası Bilimsel Kongre ve 27. Bilimsel Sempozyumu’nu 26-29 Ekim tarihleri arasında Antalya’da başarılı bir şekilde tamamladık. 

Konusunda uzman yerli ve yabancı konuşmacılarımız Mukogingival-Estetik Cerrahiler, Kemik augmentasyonu, Sinüs Operasyonları gibi güncel konulardaki video sunumları ile katılımcılara bilimsel bir şölen yaşattı. Kongre’nin ilk gününden itibaren bilimsel programa katılımcılarımızın ilgisi oldukça yoğundu. Kongre açılış konuşmasının yapan genç meslektaşımız Deniz Fındık, ‘En kötü yaptığım hata birşey yapmamaktır’ diyerek, hayatta ilerleme için yapmak istediklerimizin üstüne cesaretle gitmemiz gerektiğini vurguladı.   Bilimsel programda Dr. Gencay Keçeli ile Dr. Serhat Aslan’ın  Mukogingival cerrahiler ile Dr. Bariş Güncü ile Dr. Erhan Dursun’un estetik bölge implant uygulamaları ile ilgili düet sunumları kongremizde bir ilk olmuştur. Dr. Bülent Kurtiş Periimplant dokularda rejeneratif işlemler, Dr. Burcu Çetinkaya periodontal ve periimplant hastalıklarda ‘Risk Faktörleri ‘ konulu konuşmaları, güncel literatür bilgisi ile oldukça ilgi çekiciydi. Dr. Abdullah Akman implant ve periodontal uygulamalarda ‘etik ‘ konusunu irdeledi Bilimsel programda en dikkat çeken oturumlardan biri de Madrid Complutense Üniversitesi’nden Dr. Mariano Sanz Alonso ve Dr. Conchita Martin’in kongremizin ikinci gününde verdikleri konferanstı. Katılımcılarımız ile hem klinik hem akademik tecrübelerini paylaşan tüm değerli konuşmacılara bilimsel katkıları için tekrar teşekkür ederiz. 

Kongremizde poster bildirilerin yanı sıra, 35 tane sözlü bildiri sunuldu. Colgate Bilimsel Araştırma Ödülü için başvuruda bulunan 22 bildiri kör değerlendirme yöntemi ile bağımsız hakemler tarafından isimsiz olarak, bildiri içeriği okunarak değerlendirildi ve bu bildirilerden 10 tanesi Colgate Bilimsel Araştırma Ödülü’ne aday olmaya hak kazandı. Aday bildiriler Colgate Ödül Sunumları oturumunda sunuldu. Colgate Ödül Sunumlar’ı sırasında 5 kişiden oluşan değerli jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda en yüksek puanı alan ilk 3 bildiriye 1.lik, 2.lik ve 3.lük ödülleri Perio Parti ve Ödül Töreni’nde verildi. 

Colgate Bilimsel Araştırma Ödülü birinciliğini; “Çoklu Papil Kayıplarının Cerrahi Tedavisinde Konsantre Büyüme Faktörü Etkinliğinin Değerlendirilmesi: Kontrollü Tek-Kör Klinik Çalışma” başlıklı çalışma ile Zeynep Turgut Çankaya, Sühan Gürbüz, Batuhan Bakırarar, Berrin Ünsal, Evşen Tamam kazanmıştır.

Colgate Bilimsel Araştırma Ödülü ikinciliğini; “Farklı Greft Materyallerinin Sementoblast Fonksiyonlarına Etkilerinin Kıyaslanması” başlıklı çalışma ile Emine Elif Mutafçılar, Şerife Buket Bozkurt, Werner Götz, Sema Sezgin Hakkı kazanmıştır.

Colgate Bilimsel Araştırma Ödülü üçüncülüğünü Üçüncülüğünü “Fototerapinin Porphyromonas Gingivalis’e Karşı Gelişen Nötrofil Fagositoz Yanıtı Üzerindeki Etkisi” başlıklı çalışma ile Yerda Özkan, Recep Orbak, Alpdoğan Kantarcı kazanmıştır.

Bilimsel komiteye ve Ödül-yarışma komitesinde yer alan bütün hocalarımıza teşekkür ederiz.

Kongremizin gerçekleşmesinde finansal destek sağlayan başta Platin Sponsorlarımız; Colgate ve MIS Turkey, Altın Sponsorlarımız; Dürr Dental, NTA Implant ve Gülsa, Gümüş Sponsorumuz; Johnson & Johnson, Bronz sponsorlarımız; GSK ve Signal ve diğer sergi katılımcılarına katkı ve katılımları için teşekkür ederiz.  Kongrenin gerçekleşmesinde Valör Turizme, tüm çalışanlarına yardımları ve destekleri için teşekkürler. Bir sonraki kongrede görüşmek dileğiyle.

Kongre fotoğrafları.

Bu Yazıyı Paylaş

Türk Periodontoloji Derneği Üyelik Başvurusu

Formu doldurun, hemen kaydınızı alalım. Sizde ayrıcalıklardan ve konferanslardan hemen haberiniz olsun.