Kurumsal

Türk Periodontoloji
Derneği

Türk Periodontoloji Dernegi 1970 yilinda Istanbul’da kuruldu. Geride kalan 44 yil içinde 44 kongre ve 24 sempozyum gerçeklestirdi. Hemen hepsi uluslararasi olan bu kongrelerde ülkemizde periodontoloji alaninda çalisan tüm genç bilim insanlarina ve tüm akademisyenlere bildirilerini sunma ve posterlerini sergileme, konferans verme gibi konularda zemin hazirladi. Sempozyumlarda ise hem bir bilimsel konu seçilerek ayrintili olarak irdelendi, hem de periodontoloji egitimi ile ilgili konular üzerinde duruldu. Ayrica her sempozyumda dernegin sosyal statüsü ile ilgili konular tartisildi..

Türkiye Geneli

Dernek 2004 yilinda yapilan genel kurul sonrasi Tükiye çapinda hizla gelisen periodontoloji ailesini tümüyle kucaklamak için yeni bir yapilanma modelini uygulamaya baslatti. Yapilan tüzük degisikligi ile yönetimde Istanbul disinda Ankara ve Izmir’den akademisyen üyelerin ve bir serbest çalisan üyenin yer almasi kararlastirildi. 2006 Mart ayinda yapilan genel kurulda bu uygulama modeli seçim sonucu hayata geçirildi.

Ülke Genelinde Yoğun Katılımcılar

Ayrica dernek toplum içinde ülke çapinda daha iyi taninmak ve toplum agiz dis sagligina yönelik epidemiyolojik çalismalari desteklemek amaciyla Colgate firmasiyla bir sponsorluk anlasmasi yapti. Bu anlasmanin önümüzdeki dönemde saptanan hedefler dogrultusunda dernegin yasaminda önemli adimlar attiracagini düsünüyoruz.

0
Aktif Üye
0
Aktif Yıl
0
Uluslararası Konferans
0
Ulusal Etkinlik

Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulumuz

turkperio-baskan

Prof. Dr. Feriha Çağlayan

Başkan

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde akademik çalışmalarına başladı. 1993 yılında profesör oldu. Emekli olduğu 2021 yılına kadar Anabilim dalı başkanlığı, bölüm başkanlığı, fakülte ve yönetim kurulu üyesi olarak uzun yıllar görev yaptı. Senato üyeliği ve emekli olana kadar Diş Hekimliği dekanı olarak çalıştı. Halen Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde görev yapmaktadır.​

Doç. Dr. Ali Çekici

Genel Sekreter

1977 yılında Istanbul’da doğdu. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 2007 yılında Dr.Med.Dent. ünvanını aldı. 2014 yılında Doç.Dr. ünvanını aldı. Halen İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 2014 yılında Türk Periodontoloji Derneği yönetim kuruluna seçildi. 2 dönem saymanlık yaptı. Halen Genel Sekreterlik ve EFP delegesi görevlerini sürdürmektedir.

Dr. Serhat Aslan

Sayman

Serhat Aslan, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Periodontoloji alanında doktorasını tamamlamıştır. Kendi kliniğinde Periodontoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır. Milan Üniversitesi (İtalya), Biyomedikal, Cerrahi, Dental Bilimler Bölümü’nde ve Porto Üniversitesi (Portekiz), Periodontoloji ve İmplantoloji uzmanlık eğitiminde misafir öğretim üyesidir. Tam papil koruma tekniğini (Entire papilla preservation) tanımlayarak rejeneratif periodontal cerrahi alanına katkıda bulunmuştur. Ulusal ve uluslararası kongrelerde davetli konuşmacı olarak yer almış, bilim ve sunum ödülleri kazanmıştır. Türk Periodontoloji Derneği’nde merkez yönetim kurulu üyesi ve sayman olarak görev yapmaktadır. Avrupa Periodontoloji Federasyonu (EFP), İtalyan Periodontoloji ve İmplantoloji Derneği (SIdP), Uluslararası İmplantoloji Takımı (ITI), Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği (EDAD) aktif üyesidir. Periodontoloji alanında tek ve çok merkezli klinik çalışmalar yürüten Dr. Aslan, rejeneratif biyomateryaller ve farklı cerrahi tekniklerin yumuşak ve sert dokulara olan etkileri ve klinik sonuçları üzerine yoğunlaşmıştır.

Prof. Dr. Cem A. Gürgan

Üye

Periodontoloji uzmanı Cem A. GÜRGAN 1966 yılında Ankara’da doğdu. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İsveç’te Göteborg Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji ve Oral Radyoloji bölümlerinde eğitim gördü ve “Periodontoloji Uzmanlığı” ve “Yüksek Lisans.” derecesi aldı. Doktorasını 1996 yılında Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. 2017 yılına kadar Ankara ve Erciyes Üniversitelerinde Periodontoloji A.D.larında araştırmacı, öğretim görevlisi ve klinisyen olarak görev yapmıştır. 2017 yılından itibaren Kayseri, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı ve üniversite diş hastanesi periodontoloji kliniğinde klinisyen olarak görev yapmaktadır.

Cem A. GÜRGAN, Türk Periodontoloji Derneği ve Avrupa Periodontoloji Federasyonu üyesidir.

Mesleki ilgi alanları arasında, dental implantlar, peri-implant problemleri ve rejeneratif cerrahi tedaviler yer almaktadır.

Dr. Seyhan Gücüm

Üye

Dr.M.Ali Seyhan Gücüm 1965 yılı İstanbul doğumludur. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1988-1994 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Ana Bilim Dalında doktora çalışmalarını sürdürmüş ve Dr.Med.Dent ünvanını almıştır. 1988 yılından itibaren doktora çalışmalarının yanı sıra muayenehane çalışmalarını da sürdürmüştür. 1992 yılından bu yana Dentalife Kliniğinin kurucusu olarak çalışmaktadır. E.F.P, EDAD,Diş Dostu Türkiye üyeliklerinin yanısıra  Toothfriendly International(İsviçre) Başkanlığını da yürütmektedir. 2018-2021 yılları arasında Derneğimizin Başkanlığını yapmıştır.

Prof. Dr. Başak Doğan

Üye

Prof. Dr. Başak Doğan 1991 yılında Hacettepe üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur. 1992 yılında Gazi Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Periodontoloji Anabilim Dalın’da Doktora öğrencisi olarak göreve başlamıştır. 1997-1999 yılları arasında YÖK Bursu ile Finlandiya, Helsinki Üniversitesi, Diş Hekimliği Enstitüsü, Periodontoloji Anabilim Dalın’dan Doktor ünvanı almıştır. 1994-2003 yılları arasında Gazi Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Periodontoloji Anabilim Dalın’da araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. 2004 Yılında Doçent ünvanı almıştır. 2003-2008 yılları arasında Marmara Üniversitesi, Sağlık Eğitim Fakültesi, Temel Sağlık Bilimlerinde yardımcı Doçent ve Doçent olarak görev yapmıştır. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı’nda Profesör ünvanı almıştır. 2008 yılından beri Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Prof. Dr. Cevdet A. Akman

Üye

1977 Adana doğumludur. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Ardından aynı kurumda Periodontoloji Doktora eğitimine başladı. 2007 yılında eğitimini tamamlamış ve daha sonra aynı bölümde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 2021 yılında da Hacettepe Üniversitesi Kök Hücre Bilimleri AD’da Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır.

2010 yılında Türkiye Ulusal Bilimsel Araştırma Komitesi’nden (TÜBİTAK) bursu ile Washington Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde “visiting scholar” olarak çalıştı.

2012 yılında Yardımcı Doçent, 2013 yılında Doçent ve 2019 yılında Profesörlüğe ünvanı aldı.

Halen Periodontoloji Anabilim Dalı’nda tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır ve 2020 yılından itibaren Türk Periodontoloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi olarak görev almaktadır.

Lisans ve lisansüstü eğitim programlarında Temel ve İleri düzey Dental İmplant eğitimi programlarında görev almaktadır.

“Çenelerin Bifosfonat İlişkili Osteonekrozu” “İmplant Diş Hekimliğinde Etik” ve “İmplant Diş Hekimliğinde Komplikasyonlar” “Dental implmnatlarda başarısızlık konularında ulusal ve uluslararası toplantılarda davetli konuşmacı olarak yer almaktadır. Bilimsel ilgi alanları “Kemik Biyolojisi”, “Rejeneratif Tıp” ve “Dental implantolojidir”dir.

Ödülleri: 2006 ICOI- “Platin Ödülü”- 2010 ACTA Odontologica. “En İyi Araştırma Makalesi”, 2010 TPD En iyi poster ödülü, 2018 Türkiye Kanser Araştırmaları Derneği “Onkolojide En İyi Araştırma Ödülü”